2012. március 31., szombat

Farmakológia


latin: pharmacologia

Jelentése: gyógyszertan
A gyógyszerek szervezetre gyakorolt hatásával foglalkozó tudomány.

2012. március 28., szerda

Fetisizmus


Afrodiziákumok
    A szexuális vágyat növelő hatóanyag, mely eredete szerint lehet növényi vagy állati forrásból. Részletesen az afrodiziákumokról >>

A szexuális fetisizmus egy parafília (a szokásostól eltérő vagy rendellenes szexuális viselkedés), amikor egy élettelen tárgy, egy testrész, tulajdonság vagy viselkedés vált ki szexuális örömöt, izgalmat. (Az elméleti pszichológia szigorúan véve csak az elsőt, azaz a tárgyak által kiváltott érzést sorolja ide, de a köznyelv a másik három típust is fetisizmusnak nevezi). Gyakori tárgyak például a női cipők, fehérneműk, harisnyák.

A fetisizmus kifejezést Alfred Binet pszichológus vezette be, de ezt is, mint annyi minden szexualitással kapcsolatos kifejezést, Freud vezette be a köznyelvbe, ám a fetisizmus megítélése koránt sem egyszerű. Annak pontos meghatározása ugyanis, hogy mi számít és mi nem számít rendellenességnek, a mai napig vita tárgyát képezi.

Bár egyértelmű magyarázat nem született, vannak elméletek a fetisizmus kialakulásával kapcsolatban. Sokan úgy vélik, hogy a gyermekkori maszturbálás során alakulhat ki bizonyos tárgyakkal való kapcsolat és marad meg emlékeztetőül tudat alatt.

A leggyakoribb fétisek

Felmérések alapján tudjuk, hogy mik azok a tárgyak, szokások, amelyek az emberekből a legnagyobb izgalmat váltják ki és amelyek fétissé válnak. Egyértelműen dobogós helyet foglalnak el a cipők és a legkülönfélébb lábbelik (tűsarkú, lakkcsizma, gumicsizma...), de a ruhaneműk sikere is vitathatatlan a fetisiszták körében. A combfixtől kezdve, a különleges fehérneműkön át (fűző, tanga, bőrbugyi), egészen az egész testet befedő latexoverálokig, a lista végtelen.

Szifilisz
    A szifilisz (syphilis, lues), más néven vérbaj, melyet a Treponema pallidum nevű spirochaeta baktérium okoz, és nemi úton terjed Részletesen a szifiliszről >>

Döntő elem lehet a ruhadarab anyaga (selyem, latex, gumi, bőr), színe, tervezője és mérete. A bőr- és lateximádat egyéne válogatja, hogy miért vonzó. Van, akiben már az anyag puszta látványa pornografikus és szadomazó élményeket ébreszt, illetve a zárt és szűk ruha a bezártság, a fulladás állapotát is szimbolizálhatja. Sokan a bőrszerelés hatására dominává vedlenek át, míg a partner kiszolgáltatottá.

A fej, a nyak, a hát, a lábfej, az ujjak, a derék, a mellek, a kézfej és további testrészek iránt táplált vonzódás olykor tudattalanul jelentkezik, de tény, hogy szenvedélyünk forrása lehet. (Nem véletlen a mellnagyobbítás vagy a szoros fűzőviselés).

Úgy elélvezni, hogy közben partnerünk hajába kapaszkodunk, vagy éppen az ujját szopjuk, nem ritka, de előfordul, hogy közösülés során a lábfej puszta látványától, netán harapdálásától hatványozódik a gyönyör.

Van, aki azért hatol kedvesébe hátulról, hogy szeretkezés közben a nő hátát lássa, míg mások erős késztetést éreznek arra, hogy a partner popsiját markolásszák nagy odaadással. Ugyancsak a fétis fogalomkörébe tartozik a beöltözés művészete, vagyis ha az ember kosztümbe, netán nő létére férfi, férfiként női ruhákba bújik. Magának az egyenruháknak is megvan a sajátos hatásuk (nem összetévesztendő az egyenruhások iránt érzett vonzalommal).

A test díszítéséül szolgáló ékszerek és egyéb kiegészítők ugyancsak a szexuális hajtóerő katalizátorai lehetnek. Ide tartoznak a testékszereken felül az olyan kiegészítők, mint a szemüveg, a cigaretta, a kesztyű vagy éppenséggel a szemüveg.

A fetisizmushozhoz kapcsolódó szócikkek


Chlamydia
Fertilizáció
STI

2012. március 25., vasárnap

Goldberger József


Goldberger József (Girált, 1874-1929) orvos, őt nevezik az első „klinikai epidemiológus"-nak. Goldberger József

  • Goldberger Józsefet az amerikai tudomány panteonjában a közegészségügy és a klinikai epidemiológia hőseként ünneplik.
  • Mérnöknek készült, majd az orvosi pályát választotta és a Bellevue Hospital Medical College-ben 1895–ben orvosi diplomát szerzett.
  • 1899-ben az amerikai közegészségügyi szolgálat (Public Health Service) munkatársa lett.
  • Első beosztásaként New York kikötőjében teljesített szolgálatot, ahol az új bevándorlók egészségügyi ellenőrzését végezte.
  • 1902 és 1906 között Goldberger számos epidemiológusi posztot töltött be.
  • Minden állomáshelyén a fertőző betegségek – elsősorban a sárgaláz, a dengue láz és a typhus – felderítését tekintette fő feladatának. Kutatási eredményeiről tudományos előadásokban számolt be. A különböző paraziták betegség átvivő szerepének tisztázása, az ún. Schamberg féle betegség (főleg városban lakó, rossz higiénés viszonyok között élők atkák által terjesztett betegsége) eredetével kapcsolatos kutatásai sikeresek voltak. John F. Andersonnal együttmőködésben kutatta a kanyaró és a typhus természetét.
  • 1914-ben, Rupert Blue, US Surgeon General (a Public Health Servive operatív fınöke) felkérésére vizsgálatokba kezdett a pellagrával, az Egyesült Államok déli részén endémiás betegséggel kapcsolatban.
  • A pellagra ("durva bőr") nevű betegség kapcsán végzett vizsgálatai és a betegség kóroktanának feltérképezésében és gyógyításában elért eredményei forradalmi jelentőségűek voltak.
  • Godberger ezek után tapasztalatait felhasználva széleskörű kísérletezésbe kezdett, melynek eredményeként, egyértelművé vált, hogy a pellagra a táplálkozással függ össze és az ún. „hiánybetegségek" közé sorolható.
  • Goldberger tehát arra következtetésre jutott, hogy megfelelő tápanyagok fogyasztásával a pellagra elkerülhető és valószínűleg kezelhető is lehet.
  • Goldberger nem tudta befejezni kísérleteit, 1929-ben daganatos betegségben meghalt.


2012. március 22., csütörtök

Ájulás


Az agy vérellátásának átmeneti csökkenése okozta öntudatvesztés következtében alakul ki. Az ájulás alapjában véve hasznos, mivel az ájult személy fekvő testhelyzetében kisebb a szív és az agy közötti szintkülönbség, így könnyebben helyreállhat a normális véráramlás.

Az orvosi szaknyelven collapsusnak vagy syncopénak nevezett állapot igen gyakori, és bárkinél bekövetkezhet. Kiválthatja érzelmi megrázkódtatás, hosszú ideig tartó álldogálás -különösen meleg, fülledt helyen- de sérülés vagy vérzés is.

Az ájulás tünetei:

A közelgő ájulásnak jellegzetes figyelmeztető jelei vannak. Az érintett személy szédül, verítékezik, és a látása elhomályosulhat. Másoknak is feltűnhet, hogy sápadt, a bőre szürkés, nyirkos vagy izzadt. Végül egyre bizonytalanabbul áll a lábán, elveszíti az eszméletét és összeesik.

Az ájulás kezelése:

Az ájult ember néhány percen belül magához tér, és általában nem tapasztal utóhatásokat, ha csak az esés közben meg nem sérült. Ha az ájulás sérülés következménye, vagy ha valaki nyilvánvaló ok nélkül többször is elájul, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

Az ájulás megelőzése:

Ha úgy érezzük, hogy az ájulás környékez, feküdjünk le, vagy üljünk le a fejünket a két térdünk között előrehajtva, és néhányszor mélyen lélegezzünk be.

2012. március 19., hétfő

Fizioterápia


A természeti energiáinak igénybevételét jelenti. Sokfajta kezelési technikát foglal magába, pl.: gyógytorna, fizioterápia, kémiai energiák felhasználás stb. Gyógytornászok és fizikoterápiás szakasszisztensek végzik.
Betegséget, sérülést, műtétet követően a fizioterápiát minél hamarabb meg kell kezdeni, mert a fokozódó fájdalom, izomgyengeség, mozgásbeszűkülés tartóssá válhat, a gyógyulás elhúzódhat. A fizioterapeuta feladata a rehabilitáció minél teljesebb kivitelezése, a mindennapi életvitelhez szükséges fizikai állapot visszaállítása. Ennek alapfeltétele a beteg, a fizioterápiás szakember és az orvos együttműködése. A kezelés eltervezése orvosi vizsgálat alapján történik, kivitelezése általában egyénileg, illetve csoportos formában is elvégezhető.

2012. március 16., péntek

Cöliákia


Felszívódási zavar, mely valószínűleg immunológiai eredetű. A glutént tartalmazó ételeket a beteg nem tudja megemészteni (glutén intolerancia). A vékonybelet borító nyálkahártya bolyhainak sorvadásával jár. A beteg folyamatos hasmenéssel küzd, a vitaminok, ásványi sók felszívódása zavart. A beteg puffad, veszít testsúlyából, hasi fájdalom jelentkezik.

2012. március 13., kedd

Egyensúlyzavar


Az egyensúlyzavar hátterében igen sokféle betegség állhat, ha nem gyógyszermellékhatásaként jelentkezik.

Lehet agyi eredetű, kiválthatjakisagyi vagy agytörzsi működészavar (keringési zavar, daganat, agyi sorvadás), abelsőfül egyensúlyszervének zavara, deokozhatjafejsérülés is.

Visszatérő és tartós egyensúlyzavar esetén mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni, hogy a kiváltó okot feltárja és kezelje!

2012. március 10., szombat

CRP


C-reaktív protein. A vérplazma fehérjék csoportjának tagja. Ha elektroforézis útján szétválasztjuk, a béta globulinokhoz tartozik. Az akut fázis fehérjék közé tartozik, mely érzékeny markere a szervezetben kialakult gyulladásos folyamatnak. Meghatározása nagyon fontos szövetkárosodás, gyulladásos reakciók, szívinfarktus és trauma esetén. Ilyen állapotokban 10-szeres, de akár 100-szoros emelkedése is előfordulhat, jelezve a kórkép heveny (akut) kialakulását. Az első 24 órában kezd el szintje emelkedni és a 3.-5. napon éri el a csúcspontját.

2012. március 7., szerda

Gilbert-kór


latin: hyperbilirubinaemia (hiperbilirubinémia)

Az epefesték (bilirubin) konjugálatlan formájának túlzott felszaporodása okozza. A lakosság 3-5%-a érintett. Gyakran családon belül halmozódik.

A betegség kialakulásának hátterében az epefesték konjugációjának elégtelensége áll, mely a májsejtekben zajlik.

Tünete:

Ritkán okoz panaszokat, leginkább éhezés vagy betegség miatt nő a bilirubin koncentrációja, emiatt sárgaság is kialakulhat.

Laborvizsgálattal tisztázható a kórkép, a bilirubin mennyisége emelkedett, de a májenzimek normál tartományban vannak.

Kezelése:

Kezelést nem igényel, mivel a legtöbb esetben tüneteket és panaszokat sem okoz.

2012. március 4., vasárnap

EEG


latin: electroencephalogram

Az elektroencefalogram vizsgálat során az agy bioelektromos tevékenységét figyelik meg. Epilepszia, fejsérülés, agyvérzés, eszméletvesztés, agydaganat gyanújának tisztázására alkalmazott vizsgálati módszer. A vizsgálata történhet hagyományos módon, amikor kb. 20 perces felvételt készítenek úgy, hogy a fejbőrre elektródokat illesztenek megállapított helyekre és onnan vezetik eI a mikrovolt nagyságrendbe eső, az agymű'ködéssel járó elektromos potenciálokat. Ezeket a jeleket felerősítik most már elsősorban számítógéppel, amihez egy printert csatlakoztatnak.

2012. március 1., csütörtök

GPT


Glutamin piroszőlősav transzamináz, a plazmaenzimek csoportjába sorolható. Másik elnevezése, mely főként az angol irodalomban használt, az alanin amino transzferáz (ALT). A szervezet különböző szöveteiben van jelen, a legtöbb szövetben koncentrációja jóval kevesebb, mint a GOT-é. A májszövetben közel azonos aktivitású a GOT és a GPT enzim is, így leginkább májbetegségek, májsejt károsodások esetén emelkedik szintjük egyszerre.
Laboratóriumi meghatározása rutinszerűen elvégezhető vérvétel esetén.