A csontforradás más károsodott szövetek gyógyulásához hasonló, de sajátos sejtek és anyagok részvételével folyik. Nyomban a törés után a csontképző sejtek erősen tapadó anyagot kezdenek kiválasztani magukból, s a létrejövő hegszövet összeköti a csontvégeket. Ezután megindul a csont újramodelleződése, amelynek során a hegszövet felszívódik, a valódi csont jelenik meg a helyén. Ez fokozatosan válik olyan alakúvá, amilyen a sérülés előtt volt.
A csontforradás folyamatát elősegíti, ha a törött csontvégek kevéssé mozdultak el egymástól.
Több általános tényező befolyásolja a gyógyulás folyamatát. Minél fiatalabb a sérült, annál gyorsabban forr a csontja. A jó egészségi állapotban levő személy is gyorsabban gyógyul, mint akinek rossz az egészségi állapota vagy alultáplált.
A máj- vagy vesebetegségben, illetve cukorbajban szenvedőknek nem forr olyan gyorsan a csontjuk, mint az egészséges embereké. Hasonlóképpen hosszabb ideig gyógyulnak, akiknek gyenge a védekező rendszerük, illetve sejteket mérgező és védekezési rendszert gyengítő gyógyszereket, illetve kortikoszteroidokat kell szedniük. A károsodott csontszövet rossz vérellátása szintén lassítja vagy akár meg is akadályozhatja a csontforradást.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése