2011. július 3., vasárnap

Diabéteszes vakság


A cukorbetegség (más néven diabétesz) világszerte népbetegségnek számít, sszövődményei közül az egyik legsúlyosabba szemeket érinti.

Cukorbetegek körében gyakrabban alakul ki zöldhályog, szürkehályog, illetve a szemmozgató izmok bénulása. A szövődmények közül a legsúlyosabb a retina betegsége, a diabéteszes retinopathia (szemfenéki elváltozások), amely maMagyarországon a nem veleszületett és nem sérülés eredetű vakság második leggyakoribb oka.

A megemelkedett vércukorszint a szemgolyóban is megemeli a cukorszintet, ezáltal nő a szem fénytörése ésa beteg rövidlátóvá válik.

A cukorbetegség gyakran jár együtt súlyos szemészeti szövődményekkel,amelyek sokáig tünetmentesek maradhatnak a beteg számára. A szemfenéki elváltozások egyik formája sem jár semmiféle fájdalommal, sem külső gyulladás jeleivel. A korai szakaszban a beteg látása teljesen normális lehet, csak szemfenékvizsgálattal mutatható ki az érelváltozás. Ezért is nagyon fontos a rendszeres (félévenkénti vagy gyakoribb)szemorvosi szűrővizsgálat.

A vakság megelőzése a beteg, a belgyógyász és a szemész közös feladata! A vércukorszint rendezése és a szoros szemészeti kontroll kulcsfontosságú.

Abetegség során lézeres vagy műtéti beavatkozások jöhetnek szóba, hogy a látásromlást megállítsák.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése