2011. április 25., hétfő

Fitymaszűkület


A makkot fedő, hátrahúzható bőrt fitymának nevezzük, feladata a pénisz legérzékenyebb makki részének fedése, és szerepet játszik szexuális aktus közben a pénisz hüvelyen belüli szabad mozgásának elősegítésében.

Fitymaszűkület (phimosis) az az állapot, ha ennek a fedőbőrnek a nyílása olyan szűk, hogy a fityma egyáltalán nem, vagy csak részlegesen húzható hátra a makkról. A fitymaszűkület okai között legtöbbször erőltetett vagy korai hátrahúzás miatti sérülés hegesedése, gyakori gyulladás vagy más bőrbetegség szerepelnek.

Kezelés nélkül az alábbi következményekre lehet számítani: gennyes fitymazsák gyulladás, húgyúti fertőzés, nehezített vizeletürítés, erőltetett hátrahúzásnál a fityma makk mögé szorulása, fájdalmas merevedés, pszichés zavarok. Ez azért okoz gondot, mert nehezebbé válik a makk tisztántartása, másrészt a szűk fityma zavaró lehet a nemi élet során is. Felnőttkorban gyakran kíséri a cukorbetegséget fitymaszűkület.

A kisebb fokú, veleszületett fitymaszűkület fokozatos tágítása vezethet eredményre, de általában a betegség megoldása műtéti.

A fitymán végzett műtétek típusai:

1.) Az ún."dorsalis incisio" vagyis a pénisz hátsó felszínén levő szűkületet okozó bőrgyűrű átvágása. Ez a megoldás csak tűzoltás jellegű, és a nem megfelelő esztétikum miatt általában további beavatkozást igényel.

2.) Fitymafék átvágása: rövid kantár esetén a húr haránt átvágása és hosszanti öltések behelyezése történik a néhány perces helyi érzéstelenítésben végzett beavatkozás során.

3.) Fitymaplasztika: a fityma szűkült szakaszának eltávolítása. Általában inkább gyermekkorban végzett és javasolt műtét, ilyenkor gyermekintézetben, altatásban történik. Előnye, hogy a fityma "egészséges" szakasza megmarad, és a makk részben fedett a műtét után is. Ezzel szemben hátránya, hogy gyógyulása viszonylag több panasszal jár, és hosszabb ideig tart, valamint műtét utáni újbóli szűkület kialakulásának az esélye kb. 10% körül van.

4.) Körülmetélés: a rituális beavatkozásoktól eltekintve bármely korban végzett műtét. Idősebb korban leginkább cukorbetegség esetén válik szükségessé. Általában helyi érzéstelenítésben történik a fityma belső és külső lemezének eltávolítása és ezek összevarrása.


Ha valaki szeretné elkerülni a műtéti eljárást, megpróbálkozhat a fityma szteroidos kenőcsös kezelésével. Ez a kezelési mód azonban nem túl hatékony, nem garantált a gyógyulás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése