2010. november 9., kedd

Alkoholizmus szövődményei


A krónikus alkoholfogyasztás szövődményeivel az orvostudomány szinte minden szakterülete foglalkozik, mert olyan általánosan érinti a szervezetet, hogy szinte nincs olyan szervrendszer, amelyiket ne betegítené meg.

Gyakrabban előforduló szövődmények:

  • Az alkohol lebontása túlnyomórészt (85%) a májban történik, az alkohol hatására acetaldehid keletkezik. Ez egy igen toxikus közti termék, ami a tartós alkoholfogyasztás számos következményéért tehető felelőssé. Súlyos visszafordíthatatlan májkárosodást okoz e folyamat: hepatitiszt, májcirrózist
  • Az alkohol izgatja a gyomor-nyálkahártyát, fokozza a sósav-termelést, aminek következtében gyakori szövődmény az alkoholos gasztritisz és a gyomorfekély. Súlyos alkoholistáknál ez már nem visszafordítható folyamat.
  • Az alkohol lebontásában fontos szerepet játszik a hasnyálmirigy, ezért túlzott fogyasztása krónikus hasnyálmirigy-gyulladást (pancreatitis) okozhat, de egyszeri alkoholmérgezés is kiválthatja az akut pancreatitist. A pancreatitis sejtpusztulással és kötőszövet-szaporodással, hegesedéssel zajlik, a túlzott alkoholizálás megszűnte után isfennmarad a hasnyálmirigy elégtelen működése.
  • Az alkohol rendszeres fogyasztása gyakran súlyos avitaminózishoz (vitaminhiányhoz)vezethet. Különösen a B-vitamin csoport (ezen belül is a tiamin, a B1-vitamin) hiánya jellemző. Gyakori a folyadékvesztés, a dehidráció, a gyakori hányás alkoholos gasztritisz miatt, ami szintén fokozza a károsodásokat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése